Lydnadsmästare 2014

Menu

Vi gratulerar 2014-års Lydnadsmästare!

lydnad_lydnadsmastare

Marlene Lundmark & LPI Old Smuggler’s On Cloud Nine “Pilsner”

lydnad_pallplats

LYDNADSMÄSTARE

1. Marlene Lundmark & LPI Old Smuggler’s On Cloud Nine
2. Linda Jönsson & LPI LPII RLD N RLD F RLD A RLD M Svassas Easy Choice
3. Christina Andersson & RLD N Alvskogens My Precious Moonshine

mastarnas_mastare

Årets mästarnas mästare

1. Linda Jönsson & LPI LPII RLD N RLD F RLD A RLD M Svassas Easy Choice
2. Christina Andersson & RLD N Alvskogens My Precious Moonshine – Årets Dubbelmästare
3. Sara Ahlér & LPI LPII RLD N Old Smuggler’s Big Top Clowns
4. Kerstin Eriksson & LPI RLD N Highflying Cherry Swirl
5. Margareta Toftevall & RLD N Reinlake’s My Sweet Pina Colada

Lydnadsdomarnas val till talangfullt ekipage

lydnad_lydnadsmastare

Marlene Lundmark & LPI Old Smuggler’s On Cloud Nine

VANDRINGSPRISER

SBCs VP till Lydnadsmästaren: Marlene Lundmark & Old Smuggler’s On Cloud Nine
Trollflöjtens VP till lydnadsmästaren: Marlene Lundmark & Old Smuggler’s On Cloud Nine

Shorelines VP till bästa beardis i lydnadsklass I: Marlene Lundmark & Old Smuggler’s On Cloud Nine
Circle Lines VP till bästa beardis i lydnadsklass I: Marlene Lundmark & Old Smuggler’s On Cloud Nine

Birgitta Kristiansson VP till bästa betyg i helhetsintryck i lydnadsklass II: Kerstin Eriksson & Highflying Cherry Swirl
Alvskogens VP till bästa beardis i lydnadsklass II: Kerstin Eriksson & Highflying Cherry Swirl

Nellies VP till bästa elitekipage: utdelades ej

Xandio’s VP till domarens favorit: Marlene Lundmark & Old Smuggler’s On Cloud Nine

BCG Västras VP till bästa västsvenska beardisekipage: Christina Andersson & Alvskogens My Precious Moonshine

PALLPLATSERNA – SAMTLIGA KLASSER
Domare: Ari Korhonen

lydnadsklass_I

Lydnadsklass I

1. Marlene Lundmark, Old Smuggler’s On Cloud Nine, Specialklubben för bearded collie, 174p
2. Jeanette Borgström, Missnutt’s Enjoyful Boogie, Svenska australian shepherdklubben, 154p
3. Therese Hellstigen, Westpark Tyson, Karlshamns BK, 144.5p

Fullständiga resultat http://sbktavling.se/klass/32097/resultat

lydnadsklass_II

Lydnadsklass II

1. Gitte Agersted Hansson, Bounty, Åhus Brukshundsklubb, 162p
2. Kerstin Eriksson, Highflying Cherry Swirl, Lunds Brukshundklubb, 142p
3. Annelie Hammarquist, Loppan, Kristianstads BK, 126.5p

Fullständiga resultat http://sbktavling.se/klass/32098/resultat

lydnadsklass_IIII

Lydnadsklass III

1. Linda Jönsson, Svassas Easy Choice, Lunds Brukshundklubb, 259.5p
2. Therese Hellstigen, Westpark Sweet Swan, Karlshamns BK, 222p
3. Annette Andersson, Grette Borderen Meg, Kristianstads BK, 169.5p

Fullständiga resultat http://sbktavling.se/klass/32096/resultat

lydnadklass_elit

Lydnadsklass Elit

1. Thomas Ohlsson, Eyemarkers Tinja, Karlshamns, BK, 280p
2. Annika Hedsten, Haremet’s Windie, Olofströms BHK, 275.5p
3. Heléne Adolfsson-Rehn, Seaspirit Crocus ,Karlshamns, BK 270p

Fullständiga resultat http://sbktavling.se/klass/32095/resultat