Lydnadsmästerskapet 2012

Menu

Vi Gratulerar 2012-års lydnadsmästare

Cristina Lundgren och RLD N RLD F Highflying Miss Marlow årets lydnadsmästare

Vandringspris bästa klass 1 ekipage

 

 

Årets Lagmästare  ”Svassas”

 

 

 

Lydnadsdomarnas val till talangfullt ekipage

Hanna Ladare med LPI LPII Svassas Do It Perfeckt.

 

Deltagare

 

LYDNADSKLASS I

1. Cecilia Harlin Qruzmynta Märsta-Sigtuna BK 174.50 1:a pris Border collie
2. Diana Huuki Stallbackens Akke Roslagens BK 164.00 1:a pris Dansk-svensk gårdshund
2. Katrine Wilhelmsson Piri Piri´z Cassius Clay Tyresö BK 164.00 1:a pris Dvärgpinscher
4. Cristina Lundgren Highflying Miss Marlow Specialklubben för bearded collie 161.00 1:a pris Bearded collie
5. Jenny Olofson Vallklanens Lady Kinross Lilla Edets BHK 159.00 2:a pris Bearded collie
6. Helene Wikander Windtails Calypso Linköpings BK 146.00 2:a pris Bearded collie
7. Sarah Wallin Bååth Bombax Julius Caesar Nacka BK 138.00 3:e pris Borderterrier
8. Ida Lonning Safir V Schutzart Schäferhundklubben Enköping 0.00 0-pris Dobermann
8. Anne Andersson Enigma Dream Come True Stockholm Södra BK 0.00 0-pris Basenji

LYDNADSKLASS II

1. Susy Tvärnstedt Eazy Working Ayasha Botkyrka BK 181.50 1:a pris Border collie
2. Linda Fodor Strandsmedjans Lukaz Södertälje BK 162.50 1:a pris Rottweiler
3. Angelina Heineman Flatterhaft Ärlighet Vara Längst Stockholm Södra BK 155.00 2:a pris Flatcoated retriever
4. Ing-Marie Olsson Björnligans Bluffa Björnbus Värmdö BK 144.00 2:a pris Berner sennenhund
5. Hanna Ladare Svassas Do It Perfect Matfors BHK 142.00 2:a pris Bearded collie
6. Emilly Lindberg Hulken Av Centaurus Stockholms HU 129.00 3:e pris Malinois
7. Anneli Dahllöf Tallsångens A Vista Värmdö BK 127.00 3:e pris Berner sennenhund
8. Christel Widén Bellomis Java Nacka BK 120.50 3:e pris Tax
9. Emelie Kindblad Tollarbos Zamba Med Twist Skarpnäck HU 0.00 0-pris Nova scotia duck tolling retriever

 

LYDNADSKLASS III

1. Anneli Häggström South Streem´s Amazing Gibbs Värmdö BK 258.00 1:a pris Vit herdehund
2. Anne Spännare Vincent Lidingö BK 247.50 2:a pris Ej stambokförd hos SKK
3. Jens Eriksen Svassas First Success Bro-Håbo BK 242.50 2:a pris Bearded collie
3. Suzanne, Krusenstierna von Ullbitens Madicken Lidingö BK 242.50 2:a pris Border collie
5. Malin Andersson Teamwork Savannah Partille BK 227.50 2:a pris Boxer
6. Viktoria Lundström Svassas Born Happy Eskilstuna BK 186.00 0-pris Bearded collie
7. Hanna Ladare Svassas First Sight Matfors BHK 0.00 0-pris Bearded collie

 

LYDNADSKLASS ELIT

1. Camilla van Tol Viltvårdarns Dagg Stockholm Södra BK 260.50 1:a pris Labrador retriever
2. Lena Eriksson Ängsvallarens Sky Åre BK 257.50 1:a pris Border collie
3. Anna Eriksen Svassas Born To Amaze Bro-Håbo BK 221.00 3:e pris Bearded collie