Utställningsresultat 2020

Samtliga resultat och titlar grundar sig på uppgifter från våra medlemmar och är preliminära tills de har registrerats av SKK.
För officiellt registrerade meriter hänvisas till SKK:s Hunddata.
 

Från och med 2010 redovisar SBC:s hemsida resultaten från alla officiella utställningar, detta innebär att vi behöver er hjälp att rapportera in resultaten.
Skicka resultat till adressen: utstallningsresultat@sbc-beardedcollie.com, även om ni inte har fullständiga resultat.
Använd även denna adress om ni vill ha något ändrat/kompletterat på resultaten t ex ägare - bilder!
Tack på förhand!
Utställningssektionen

- Resultat - BIR-BIM bild - Kritiker

Resultat från specialutställningar under 2000-talet - Resultat: 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019

DatumShowPlatsDomareAnmäldaSista Anm.dag/Resultat
2020-01-05SKK NatGöteborg My Dog 1Rafael Malo Alcrudo, SpanienResultat
2020-01-06SKK IntGöteborg My Dog 2Kitty Sjong, DanmarkResultat
2020-03-28SKK IntMalmö - SydskåneNina Lönner-AnderssonInställd
2020-04-25SKK NatVästerås - VästmanlandHans AlmgrenInställd
2020-05-03SKK NordicLidköping - SkaraborgMats JonssonInställd
2020-05-23SKK NordicHässleholm - NordskåneVojislav Al Daghistani, SerbienInställd
2020-05-30SKK IntGimo - UppsalaGoran Gladic, FinlandInställd
2020-05-31SKK NatPiteå - Södra NorrbottenMarkku Kipinä, FinlandInställd
2020-06-06SKK NordicLeksand - DalarnaArvid Göransson2020-05-04
2020-05-11
2020-06-07SKK NatNorrköping - ÖstergötlandÅsa Fröding Andersson2020-04-28
2020-05-07
2020-06-13SKK NordicVänersborg - Norra ÄlvsborgMette Tufte, Norge2020-05-11
2020-05-18
2020-06-13SKK NatVännäs - VästerbottenLars WidénInställd
2020-06-27SKK NordicAlfta - HälsinglandArvid Göransson2020-05-20
2020-05-27
2020-06-27SKK IntÖverkalix - Norra NorrbottenSara Nordin2020-05-26
2020-06-02
2020-06-27SKK NatBorås - Södra ÄlvsborgKeith Robin Newhouse, England2020-05-28
2020-06-04
2020-06-28SKK NatÖverkalix - Norra NorrbottenMartin Johansson2020-05-26
2020-06-02
2020-07-10SKK IntTvååker - HallandGunilla Skallman2020-06-04
2020-06-11
2020-07-11SKK NatTvååker - HallandLiz Cartledge, Storbritannien2020-06-04
2020-06-11
2020-07-19SKK IntPiteå - Södra NorrbotenKevin Young, England2020-06-05
2020-06-19
2020-07-18SKK NordicVästerås - WästmanlandHerdis Hallmarsdottir, Island2020-06-18
2020-06-25
2020-07-25SBCRansäter - Värmland
Mrs.Liz Jay Talraz UK1:a 2020-06-30
2:a 2020-07-06
2020-07-26SKK NordicRansäter - VärmlandKarl-Erik Johansson2020-06-30
2020-07-07
2020-08-02SKK NordicSvenstavik - Jämtland HärjedalenKarl-Eddie Berge, Norge2020-06-25
2020-07-02
2020-08-09SKK NordicRonneby - BlekingeMarkus Gisslén2020-07-10
2020-07-14
2020-08-08SKK NatAskersund - ÖrebroMaija Heinilä, Norge2020-07-08
2020-07-15
2020-08-16SKK NordicNorrköping - Östergötland
2020-08-15SKK NordicEskilstuna- SödermanlandBenny Blidh von Schedvin2020-07-20
2020-07-27
2020-08-23SKK IntMärsta - StockholmBirgitta Svarstad2020-07-21
2020-07-28
2020-08-22SKK NatLjungskile - Västra GötalandJohan Andersson2020-07-23
2020-07-30
2020-08-29SKK NatVisby - GotlandCathrin Lundberg Westin2020-07-28
2020-08-04
2020-08-30SKK NordicVisby - Gotland Per Kristian Andersen, Norge2020-07-02
2020-08-04
2020-09-06SKK NatLöttorp - Småland-ÖlandEva Nielsen2020-08-03
2020-08-11
2020-09-05SKK NordicSandviken - GästriklandJeanett Lemmeke2020-08-03
2020-08-11
2020-09-12SKK NatFalsterbo - Sydskåne
2020-09-13SKK NatGimo - UppsalaCamilla Karlsson2020-08-10
2020-08-17
2020-10-11SKK NordicSundsvall - Västernorrland
2020-10-30SKK IntVäxjö - SmålandChristine Rossier, Schweiz2020-09-21
2020-09-29
2020-12-13SKK Nordic, SV-2020Stockholm
2020-05-24SBCHässleholm - Nordskåne
Johan Andersson - Alistair'sInställd
2020-09-06SBCHögbo Bruk - Sandviken
Ms. Catherine Moffat Kyleca UK1:a 2020-08-05
2:a 2020-08-11