Tio i topp  2019 t o m Överkalix 2019-08-18
Poängberäkningsregler
 

FŲr att se stamtavla, titlar och bild, klicka pŚ hundens namn.

FrŚgor angŚende pošnglistorna utstallningsresultat@sbc-beardedcollie.com
Listorna kontrolleras och korrigeras löpande under året!

Topplistor 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017

Ňrets Utstšllningshane

1

Alistair's Casino Royale
Johan Andersson & Nina Lönner Andersson, Hammarö
61

pošng

2
  Heather Mist Hakuna Matata
Marie Långsved, Sandviken
57 pošng
3

Heather Mist Express Yourself
Mimmi Halvarsson, Borlänge

47 pošng
4
  Alistair's Dressed To Impress
Gunilla Övall, Götene
43 pošng
5
 

Goonie's Highlander Lad
Mona Vigren, Grums

39 pošng
6

Hillbacka Bodyguard
Ann-Charlotte Boman, Hammarö

34 pošng
7
Alistair's Agent Provocateur
Liz & Niclas Rundberg, Ängelholm
30 pošng
8

Lärkängen's Fame And Fortune
Anne-Lie Skau, Arvika

29 pošng
9

Lärkängen's First In Line
Inga-Lis Myhrberg, Arvika

28 pošng
10

Alistair's Teach Me Tiger
Johan Andersson & Nina Lönner Andersson, Hammarö

26 pošng

Se detaljerad lista här

 

Ňrets Utstšllningstik

 

1

Alistair's One Look You're Hooked
Johan Andersson & Nina Lönner Andersson, Hammarö
44

pošng

2
  Alistair's Zweet Sensation
Johan Andersson & Nina Lönner Andersson, Hammarö
43 pošng
3
  Hillbacka Awesome
Ann-Charlotte Boman, Hammarö
42 pošng
4
  Alistair's Better Than Chocolate
Marie Långsved, Sandviken
37 pošng
5
Alistair's Black Orchid
Pia Almbring, Askim
35 poäng
5
  Heather Mist Hot Honey Rag
Sara Andersson, Öjebyn
35 pošng
7
  Old Smuggler's Jazzkatten
Charlottte Laning Vrethammar, Tystberga
34 pošng
7
  Potterdale Rhyme Or Reason
Marie Wastegren, Åhus
34 pošng
9
  Goonie's Keep Shining
Gun Jansson, Skoghall
33 pošng
10   Alistair's You Only Live Once
Veronica Blixt, Askersund
31 poäng

 

Se detaljerad lista här

 

Ňrets Utstšllningsveteran

 

1

Alistair's One Look You're Hooked
Johan Andersson & Nina Lönner Andersson, Hammarö
42

pošng

2
  Goonie's Highlander Lad
Mona Vigren, Grums
37 pošng
3
 

Nickelbys Umber Knight
Jeanette Langen Hedman, Sandviken

29 poäng
4
  Heslaby Gently Peach
Elenor Andersson, Ljusdal
25 poäng
5
  Farmarens Lambeth Walk
Ulrica Olsson & Wendy Hines Gävle
16 poäng
5
  Farmarens Made In Sweden
Mathilda Sandberg, Gävle
16 poäng



Se detaljerad lista hšr