Lydnadsmästerskapet 2013

Menu

Vi Gratulerar 2013-års lydnadsmästare

Linda Jönsson & RLD N LPI RLD F LP II RLD A Svassas Easy Choice

Vandringspris bästa klass II ekipage

 

 

 

LYDNADSMÄSTARE

1) Linda Jönsson & Svassas Easy Choice 91,00 %
2) Christina Andersson & Alvskogens Shine A Light 80,75 %
3) Cristina Lundgren & Highflying Miss Marlow 60,00 %

 

 

Årets Lagmästare  ”Gott och blandat”

 

 

 

Lydnadsdomarnas val till talangfullt ekipage

Linda Jönsson & RLD N LPI RLD F LP II RLD A Svassas Easy Choice

 

 

 

Årets Mästarnas Mästare

1) Christina Andersson & Alvskogens Shine A Light 23p
2) Linda Westerberg & High Jack Toodle-Oo 12p

 

 

 

Årets Dubbelmästare

1) Linda Jönsson & Svassas Easy Choice (lydnad + rally) 22p
2) Tina Nilsson & Windtails Bellino (agility + rally) 16p
3) Margareta Toftevall & Reinlake’s My Sweet Pina Colada (agility + rally) 11p

 

VANDRINGSPRISER

SBCs VP till lydnadsmästaren: Linda Jönsson & Svassas Easy Choice
Trollflöjtens VP till lydnadsmästaren: Linda Jönsson & Svassas Easy Choice

Shorelines VP till bästa beardis i lydnadsklass I: Cristina Lundgren & Highflying Miss Marlow
Circle Lines VP till bästa beardis i lydnadsklass I: Cristina Lundgren & Highflying Miss Marlow
Black Bourbon’s VP till bästa beardis i lydnadsklass I: Cristina Lundgren & Highflying Miss Marlow (pris & pärm saknas!)

Birgitta Kristiansson VP till bästa betyg i helhetsintryck i lydnadsklass II: Linda Jönsson & Svassas Easy Choice (pris & pärm saknas!)
Alvskogens VP till bästa beardis i lydnadsklass II: Linda Jönsson & Svassas Easy Choice

Nellies VP till bästa elit: utdelades ej (pris & pärm saknas!)

Stockholmsdistriktets VP till lagmästarna: Gott och blandat. (pris & pärm saknas!)

Xandio’s VP till domarens favorit: Linda Jönsson & Svassas Easy Choice (pris & pärm saknas!)

BCG Västras VP till bästa västsvenska beardisekipage: Christina Andersson & Alvskogens Shine A Light

PALLPLATSERNA – SAMTLIGA KLASSER

 

 

LYDNADSKLASS I

1) Josefin Carlsson Burningstep’s Beautiful Mind Karlshamns BK 175,5 p Shetland Sheepdog
2) Pia Robertsson Buskelunds Clarice Karlshamns BK 170 p Groenendael
3) Kim Atnarsson Blazing Fowler’s Det Miss Marple Karlshamns HU  169 p Nova Scotia Duck Tolling Retriever

 

LYDNADSKLASS II

1) Linda Jönsson Svassas Easy Choice Lunds BK 182 p Bearded Collie
2) Emelie Johnsson Windedos Smira Sölvesborgs HU 162 p Australian Shepherd
3) Christina Andersson Alvskogens Shine A Light Kungsbacka BK 161,5 p Bearded Collie

 

LYDNADSKLASS III

1) Anna-Lena Nilsson Öljersjös Estanzia Olofströms BK 181 p Labrador Retriever
2) Kristina Jönsson Solvingas Ida Triross Sölvesborgs BK 170,5 p Nova Scotia Duck Tolling Retriever

 

LYDNADSKLASS ELIT

1) Malin Johansson Av Melica Hermione Granger Karlshamns BK 291 p Golden Retriever
2) Annika Hedsten Harmet’s Windie Olofströms BK 269,5 p Papillon
3) Heléne Adolfsson-Rehn Seaspirit Crocus Karlshamns BK 258,5 p Golden Retriever