Utställningar, resultat & kritiker

Resultat från SBC "Trofén" Gålö 2022-07-07

Domare: hanar, valpar, BIR-BIM, BIR-BIM-junior, BIR-BIM- unghund, BIR-BIM-veteran MR John Richie kennel Dykebar, UK. Tikar MR David Hyde kennel Natterjack, UK

BIR: Farmarens All In

BIM: Braemoor’s Fennes Felicit

Bästa hane

1. Farmarens All In, Ex-Ck
2. Farmarens Xplosion In Black, Ex-Ck
3. Typografen’s Quirky N’Quaint, Ex-Ck-Cert
4. Farmarens Éclair d’Amour, Ex-Ck-R-Cert

Bästa tik

1. Braemoor’s Fennes Felicity, Ex-Ck-Cert
2. Vallklanens Worth The Wait, Ex-Ck-R-Cert
3. Farmarens Vanilla On The Rocks, Ex-Ck
4. Goonie’s Merry And Bright, Ex-Ck

Juniorklass hanar

1.  Memorylane Buckle Up Buttercups, Ex
2.
Old Smuggler’s Blockbuster, Ex

Juniorklass tikar

1. Goonie’s Merry And Bright, Ex-Ck
2.
Alistair’s Million Dollar Baby, Ex
3. Old Smuggler’s Rhapsody In Blue, Ex
4. Victory Wind’s Sweet Dream At Honey, Ex

Unghundsklass hanar

1. Typografen’s Quirky N’Quaint, Ex-Ck-Cert
2. Hillbacka Entertainer, Vg
3. Farmarens Heart Of Class, Vg

Unghundsklass tikar

1. Vallklanens Worth The Wait, Ex-Ck-R-Cert
2. Farmarens Haute Couture, Ex-Ck
3. La-Fajas Romantic Rose, Ex
4. Lärkängen’s Joy To The World, Ex

Öppenklass hanar

1.  Farmarens Éclair d’Amour, Ex-Ck
2. Alistair’s Good As Gold, Ex-Ck
3. Awniescot’s Rockery Master, Ex-Ck
4. Dynamit Vanilka, Ex-Ck

Öppenklass tikar

1. Braemoor’s Fennes Felicity, Ex-Ck-Cert
2. Vallklanens Sensational Selene Ex-Ck
3. British Spirit Tullibeardie, Ex-Ck
4. Fjällglimtens No Mountain Too High, Ex

Championklass hanar

1. Farmarens All In, Ex-Ck
2. Farmarens Xplosion In Black, Ex-Ck
3. 
Goonie’s King Of The Sun, Ex-Ck
4. 
Heather Mist Rebel Rebel, Ex-Ck

Championklass tikar

1. Farmarens Vanilla On The Rocks, Ex-Ck
2. Heather Mist Million Reason’s, Ex-Ck
3. Farmarens Étoile Du Nouvel An, Ex-Ck
4. Memorylane Let Me Entertain U, Ex-Ck

Veteranklass hanar

1. TV Vanilka, Ex
2. Alistair’s Teach Me Tiger, Ex
3. Nickelby’s Umber Knight, Vg
4. Memorylane Undercover Flash, Vg

Veteranklass tikar

1. Edenbridge Chocolate Shock, Ex-Ck
2. Kindle Passion Wunderkind, Ex-Ck

BIR-Junior

Goonie’s Merry And Bright

BIM-Junior

Memorylane Buckle Up Buttercups

BIR-Unghund

Typografen’s Quirky N’Quaint

BIM-Unghund

Vallklanens Worth The Wait

BIR-Veteran

TV Vanilka

BIM-Veteran

Edenbridge Chocolate Shock

BIM-Valp

Highland’s Society Nothing But Prec

BIR-Valp

Vallklanens Get In Line

Bästa Avelsklass

Farmarens Zip Your Lips

Bästa uppfödarklass

Kennel Farmarens

Följ och tagga oss i sociala medier
Klubbens officiella adress

Sekreterare
Specialklubben för bearded collie
c/o Sara Andersson
Färjtorpsvägen 10
433 33 Öjebyn
Tel: 0709-46 68 62

sekreterare@sbc-beardedcollie.com

MEDLEMSKAP OCH INBETALNINGAR

Kassör
Specialklubben för bearded collie
c/o Margareta Toftevall
Östra Långgatan 10
434 41 Kungsbacka
Tel. 0732-603845

kassor@sbc-beardedcollie.com

bankuppgifter

Bankgiro: 5221-6488
SWIFT: SWEDSESS
IBAN: SE1380000810596935329521

Swish: 123 405 82 51